6.6. – 2.7. Juornaakylän kesäteatteri – Antiikkia ja korvapuusteja
Antiikkia ja korvapuusteja on lämminhenkinen komedia ihmisistä kyläpahasessa, jonka raittia hallitsevat kahvila ja antiikkiliike. Siellä vanhoihin ämpäreihin hurahtanut Ritva unelmoi pääsystä aamutelevision sohvalle. Seinän takana hänen siskonsa Seija pyörittää kahvilaa, jonka korvapuustit ovat niin vanhoja, että kävisivät antiikista.
Mukana menossa heiluvat Ritvan päätä sekoittamassa maakuntaliiton palkkaamat palvelumuotoilijat sekä marjapaikkojaan mustasukkaisesti varjeleva ”sadan saavin mies”. Lempeäkin on ilmassa. Maalikylillä siipeensä saanut yhden hitin tähti palaa nuolemaan haavojaan ja kohtaa yllättäen nuoruudenrakkautensa.
Kun taustalla häärivä hämärämies apurinsa kanssa iskee silmänsä antiikkiliikkeessä olevaan mittaamattoman arvokkaaseen esineeseen – jonka arvoa Ritva ei tiedä – kierrokset kiihtyvät. (Lähde: näytelmät.fi)
Käsikirjoitus: Reijo Honkonen
Ohjaus: Juornaankylän kesäteatterin työryhmä
Tuotanto: Juornaankylän nuorisoseura ry.
Lisätiedot ja muut yhteydenotot: juornaa.varaus@gmail.com, puhelimitse kaksi tuntia ennen esityksen alkamista, muina aikoina tekstiviestillä numeroon 041 4794086. Ulkoilmateatteri.
Esitykset:
- la 6.6. klo 16.00
- su 17.6. klo 16.00
- ti 9.6. klo 18.00
- to 11.6. klo 18.00
- la 13.6. klo 16.00
- su 14.6. klo 16.00
- ti 16.6. klo 18.00
- ke 17.6. klo 18.00
- ti 30.6. klo 18.00
- to 2.7. klo 18.00
