Tupatuessa tapahtuu – yhteisöllistä arkea ikäihmisille

Tupatuki on tarjonnut ikäihmisille lämminhenkistä ja monipuolista toimintaa keskiviikkoisin Olkkarilla.

Toiminnan ohjaajana on toiminut vapaaehtoistyössä mukana oleva Marja Koskinen. Olkkarin keskiviikkohetkissä on nautittu kahvista, rupateltu, pelattu bingoa, visailtu ja askarreltu.

Toiminnan lomassa on ollut myös vierailijoita – esimerkiksi HYVA-alueen asiakasohjaaja on tuonut ajankohtaista tietoa palveluista, digi-asioihin on saatu opastusta senioreiden digiohjaajalta ja luentojen kautta on pohdittu ikääntymisen turvallisuutta.

Muistiluotsin käynnit kerran kuussa ovat tuoneet mukanaan muistin virkistystä ja tukea arkeen.

Vastaavanlaista ohjelmaa on järjestetty myös Lea-kodilla torstaisin parittomilla viikoilla.

Keväällä toiminta laajeni ikäihmisten omasta toiveesta – parillisten viikkojen torstaisin on kokoontunut uusi Tupatuen Juttutupa, josta on tullut varsinainen ideariihi. Jokaiselle kerralle on suunniteltu oma teema, ja tunnelma on ollut innostava ja muistoja herättävä.

Juttutuvassa on ihailtu vanhoja koulutodistuksia, kiiltokuvia ja reseptivihkoja. Reseptien tutkiminen ja muistelu on herättänyt paljon keskustelua, ja perinneruoista on löytynytkin monta yhteistä suosikkia.

Yhdessä ideoitu teemakerta ”Muoti kautta aikojen”, josta kehkeytyikin sitten pieni näyttely.

Esillä oli muun muassa:

  • 60–2000-lukujen hääpukuja – kuten Marjan itse ompelema vaaleansininen hääpuku
  • Railin itse tehty vanhojentanssipuku. Myös minimekko ja pusero70-luvulta ovat Railin käsialaa.
  • 50-luvun surupuku, on teetetty aikoinaan hautajaisiin
  • Charlien enkelit-sarjan inspiroima neulepusero suoraan USA:sta 70-luvulta. Tuotelapussa lukee Jaclyn Smith, joka oli yksi näistä kolmesta enkelistä.
  • 40-luvun painava lampaanvillainen säkkikankainen vuori. Paula on turkin saanut itselleen  v.-59
  • Lasten kastepukuja 60-luvulta lähtien, jotka ovat olleet käytössä vielä lastenlastenkin juhlapäivinä. Virkattu Railin tekemä.
  • Koulun käsityötuntien tuotoksia. Erjan Essu tehty 5lklla.
  • Aamutakit ja alusasut 50-luvulta.
  • Ajatar on Foorumissa. Railin mies oli ostanut hänelle hienon takin 70-luvulla.

Nämä tuodut aarteet ja niiden mukana kulkeneet tarinat ovat olleet Juttutuvan kultaakin arvokkaampia helmiä – yhteisiä hetkiä, joita ei voi lukea paperilta.

Lämpimästi tervetuloa mukaan!

kuva vanhoista vaatteista, joita nähtävillä tupatuen juttutuvassa toukokuussa 2025

Mitä on tupatuki?

Tupatuki-toiminta on maksutonta, ja ovet ovat avoinna kaikille ikäihmisille. Ohjelma on yhteisöllistä, mutta tilaa on myös yksilöllisille toiveille. Haluatko itse joskus ohjata ryhmää? Sekin onnistuu seniorikoordinaattorin kanssa yhteistyössä!

Tupatuessa on vuoden alusta lähtien ollut jo 380 käyntikertaa.

Voit hyödyntää myös seniorikoordinaattorin ohjausta ja neuvontaa toiminnan yhteydessä. Tupatuki-kotikäynti onnistuu tilaamalla numerosta 040 630 1647.

 Tupatuen toimintapäivät

  • Olkkarilla keskiviikkoisin klo 10-12 (11.6 jää kesätauolle)
  • Lea-kodilla parittomien viikkojen torstait 10-12 (jäänyt kesätauolle)
  • Juttutupa Olkkarilla parillisten viikkojen torstait klo 10-12 (jää kesätauolle 12.6)

 

© Askolan kunta 2025